Välkommen till Yara
Yara är Sveriges ledande leverantör av växtnäring till jord- och skogsbruk
Main content
(Landskrona, 2011-03-28 16:00:00) Jämfört med N ger NPK skördeökningar i korn vid P-AL under 10, dvs i fosforklass I, II, III och IVa. NPK ger även många andra fördelar i korn. Inte minst i maltkornodling kan dessa ha en stor påverkan på lönsamheten:
* Högre tusenkornvikt
* Högre rymdvikt
* Tidigare mognad
* Lägre vattenhalt
* Ökad odlingssäkerhet
Om man enbart utgår från skördeökningen, är lönsamheten för NPK till korn på olika jordar följande med mars månads gödselpriser:
Jordar i fosforklass I och II bör gödslas upp för att man ska få bästa odlingsekonomi. Med rådande gödselpriser är det lönsammare att gödsla upp marken med en fosforstark NPK-produkt (t ex YaraMila 22-6-6) än att använda Axan. Detta gäller till och med om kornpriset endast förväntas bli 1 kr/kg (se tabellen nedan). Tror man att kornpriset hamnar på 1:60 tjänar man 427 kr/ha på årets merskörd jämfört om man gödslar med Axan (se diagrammet nedan).
Har man en jord i P-AL-klass III, bör målet vara att bibehålla bördigheten. Det gör man enklast genom att gödsla med YaraMila 24-4-5 som tillför ungefär lika mycket P och K som grödan för bort med skörden. Om kornpriset hamnar på ca 1:40 eller mer, får man redan i år betalt för merkostnaden för 24-4-5 jämfört med Axan.
Förväntar man sig ett lägre kornpris, kan man använda en fosforsnål NPK-produkt som t ex YaraMila 27-3-3 eller Balans 26-3-4. Men man bör då vara klar över att man tär på jordens fosforförråd. Gödslar man kornet med 100 kg N/ha tillför man med denna produkt 10 kg P. Grödan för bort ca 15-20 kg P. Mellanskillnaden 5-10 kg P/ha, måste tillföras ett annat år om inte jordens fosforinnehåll ska sjunka. Om man ska lägga denna mängd fosfor nu eller sen, beror på vad man tror om framtida priser i förhållande till dagens.
I fosforklass IV kan man tära på jordens fosforförråd, såvida man inte har de mest fosforkrävande grödorna i sin växtföljd, t ex sockerbetor. Men en giva med färsk fosfor i form av en fosforsvag NPK såsom YaraMila 27-3-3 eller Balans 26-3-4 är i år lönsam i fosforklass IVa (P-AL 8-12). I en växtföljd med stråsäd och oljeväxter är det allstå ekonomiskt att använda en fosforlåg NPK. Med dagens gödselpriser är det mer lönsamt att använda YaraMila 27-3-3 eller Balans 26-3-4 jämfört med Axan, oavsett om kornpriset hamnar på 1 eller 2 kronor (se tabellen).
I tabellen ovan visas endast om det är lönsamt eller ej med NPK. I diagrammet nedan framgår hur lönsamt det är vid ett visst spannmålspris. I diagrammet är kornpriset satt till 1:60 kr/kg.
På jordar i klass I – II tjänar man 427 kr/ha om man använder YaraMila 22-6-6 som ger en uppgödsling av jordens fosforstatus. Ännu mer tjänar man om man använder YaraMila 24-4-5 (612 kr/ha), men då sker ingen uppgödsling av den fosforsvaga jorden.
På jordar i klass III är det mer lönsamt med YaraMila 24-4-5 än 22-6-6 (92 reps 8 kr/ha). YaraMila 27-3-3 är ännu mer lönsam i klass III (151 kr), men bör inte användas eftersom man då tär på markens fosforförråd vilket kan kosta mer i framtiden.
En fosforsvag produkt som YaraMila 27-3-3 är med årets priser mest lämplig för jordar i klass IV där man kan tära på fosforförrådet (55 kr/ha). Balans 26-3-4 kan också användas.
Inger Hyltén-Cavallius
Överst på sidan
Main navigation