Yara N-Sensor®

Med hjälp av Yara N-Sensor kan kvävegivan varieras samtidigt som du sprider gödseln. Det gör att varje del av fältet får en anpassad kvävegiva, det vinner både ekonomi och miljö på.

Yara N-Sensor i alla väder!

Yara N-Sensorägare tycker till

”Vi litade på vår Yara N-Sensor i maltkornet och det sparade in några tusen kilo kväve”

Anders och Marcus Robertsson, utanför Falkenberg, Halland
Säsongen 2018 – varmt och torrt

”Avkastningen i höstvete har ökat 1,5–2 ton per hektar”

Peter Boklund, Kyrkbacka söder om Lidköping
Säsongen 2017 – kallt och torrt

”Vi har använt Yara N-Sensor i fyra år och det har funkat bra. Inte minst proteinhalterna har blivit jämnare.”

Stefan Ristau, Nyborgs Gård, Bro i Stockholm län
Säsongen 2016 – blandat väder

Citat ut Växtpressen 2016-2018: Läs här

Använd kalkylen och få koll på lönsamheten!

Hitta en Yara N-Sensor entreprenör nära dig:

Du vet väl att många N-Sensorägare kör på uppdrag? Vill du prova hur det kan påverka din skörd? Ta kontakt med en entreprenör i ditt län i listan nedan.

Dalarna

Runebergs Jord & Skog AB, Hedemora, 070-576 86 75, runeberg@telia.com

 

Jan Jönsson, Eldsberga, (+46) 070 843 82 05, jan.jonsson@hushallningssallskapet.se

Nya Glassbacka Lantbruks AB, Anders Johansson, Vessigebro, +(46) 070-8213154 glassbacka@gmail.com

Järnvirke Hönseri AB, Johan Bengtsson, Tvååker (+46) 070 671 97 22, jarnvirke@honseri.se

Farmac På Öland AB, Andreas Fredriksson, Borgholm, 070 687 50 49, farmac@live.se

Kh Lantbruk AB, Håkan Johansson, Borgholm 070 319 24 30, hjkolstad@gmail.com

Johnny Hansen, Tågarp, 4670 768 58 58, gardsmastare@loarp.com

Hans-Göran Hansson, Skurup, 46730 88 43 55, hansgoran.hansson@telia.com

Emil Hjalmarsson, Västra Karup, 4670 341 93 96, info@ashall.se

Bo Mårtensson, Vollsjö, 4670 533 87 71, brandstadgard@sjobo.nu

Thomas Nilsson, Vellinge, 4670 844 44 30, info@nmab.nu

Johan Olsson, Svalöv, 4673 182 12 98, johan@ostergard.se

Sven Persson, Vollsjö, 4670 524 63 15, brandstadgard@sjobo.nu

Ola Persson, Lund, 4670 848 87 00, ola@vjab.se

Oskar Stansgård, Teckomatorp, 4670 774 42 64, o_stansgard@telia.com

 

Frölunda Gård AB,Clas af Ugglas, (+46) 070-8773567 clas@frolundagard.se

Dag von Bothmer, Malmköping, (+46) 070 655 17 74, agroelit@spray.se

Henrik Claeson, Nyköping, (+46) 070 868 04 74, henke.claeson@telia.com

Sven Hermelin, Björkvik, (+46) 070-5660000, sven.hermelin@telia.com

Jan Larsson, Katrineholm, (+46) 070-8770296, jan.christin@abbotnas.se

Anders Hurtig, Nykvarn, (+46) 070-5823121, andershurtig@telia.com

Jan Sollenberg, Julita, (+46) 070-8910155, jan.sollenberg@telia.com

Åda Gods AB, Michael Isoz, Trosa, (+46) 0707541981, michael@adagods.se

Peter Johansson, Ekolsund,  (+46) 070 454 50 96, johansson.peter78@gmail.com

Markus Kumlin, Uppsala, (+46) 073 253 50 01, m.kumlin@hotmail.com

Joakim Sandqvist, Örsundsbro, (+46) 070 643 55 43, joakim.sandqvist@landsberga.se

Enköpings maskinstation AB, Karlsson Kenneth, (+46) 070 620 47 65, kenneth@enkopingsmaskinstation.se

Nåstuna Lantbruk AB, Fredriksson Patric, Vänge, (+46) 070 826 10 57 patric@nastuna.se

Anders Wolrath, Uppsala, (+46) 070 635 15 40 anderswolrath@hotmail.se

Fredrik Nilsson, Kristinehamn, (+46) 070-355 51 11, fn.benneberg@gmail.com

Fredrik Andersson, Arboga, (+46) 070 555 18 14, savgarden@telia.com

Anders Johansson, Västerås, (+46) 070 699 36 66, vasterasmaskinstation@telia.com

Johan Eriksson, Västerås, (+46) 070-6464066, johan@mycklinge.se

Mathias Hellström, Köping, (+46) 070-5744845, mathias@staholm.se

Erik Lundborg, Vänge (+46) 070-5625107, erik.lundborg@inglagard.se

Joakim Abelsson, Kvänum, 4670 572 22 68, joakimabelsson@hotmail.com

Peter Boklund, Lidköping, 4670 874 49 40, maria-peterboklund@telia.com

Martin Hedlund, Västra Tunhem, 4670 865 02 05,  artorpsgard.tunhem@telia.com

Göran Johansson, Värsås, 4670 631 11 76, goran.johanssonvarsas@tele2.se

Magnus Karlsson, Lundsbrunn, 4670 677 24 92, magnus@nolebo.se

Tomas Ljunggren, Järpås, 4670 568 07 02, tomas.kallerasen@gmail.com

Jonas Nilsson, Töreboda, 4676 118 81 15, jonas.aspang@icloud.com

Fredrik Bondesson, Moholm, (+46) 073-8123275, fredrik.bondesson@underbacken.com

Albin Gunnarsson, Fornåsa, (+46) 070-5686027, albin@svenskraps.se

Martin Westman, Skänninge, (+46) 070-3206269, martin.westman@brobygard.com

Erik Martinsson, Vårgårda (+46) 070-5744138, Info@landarkullen.se

Emil Fröjd, Trollhättan (+46) 070-9461070, emil.frojd@telia.com 

Händene Entreprenad och Lantbruk AB, Arvid Holm, Skara (+46) 070-812 71 24, arvid@handene.se

Tommy Friberg, Edsvära (+46 ) 070-515 86 37, friberg1tommy@gmail.com

Leif Stenkvist, Vara, (+46) 070-347 23 84, leif@stenkvist.se

 

Daniel Dernfalk,  Kumla, (+46) 070-6411897, vestalantbruk@telia.com

Michael Franzén, Vintrosa, (+46) 070-3273089, michael@franzenslantbruk.se

Claes Franzén, Vintrosa, (+46) 070 3163141, claes@franzenslantbruk.se

Fredrik Gehrke, Vretstorp (+46)  073 02 00 755, fredrik.gehrke@hotmail.se

Gunnarsons Jordbruk AB, Albin Gunnarson,  Fornåsa (+46) 070 568 60 27, albin@svenskraps.se

Brobygård lantbruk AB, Martin Westman, Skänninge (+46) 070 320 62 69, martin.westman@brobygard.com

 

 

Är du Yara N-Sensor ägare och önskar vara med på listan för entreprenadkörning? Sänd dina kontaktuppgifter till oss på yara.sverige@yara.com så tillför vi dig på listan.

 

Per Zetterqvist, DataVäxt, berättar om Yara N-Sensor®

Följ med till hans gård!