Yara N-Sensor®

Med hjälp av Yara N-Sensor kan kvävegivan varieras samtidigt som du sprider gödseln. Det gör att varje del av fältet får en anpassad kvävegiva, det vinner både ekonomi och miljö på.

Hitta en Yara N-Sensor entreprenör nära dig:

Gotland

Havdhem Bols AB,  Erik Levander, Havdhem, 4670 354 24 31, erik@bolsab.se

Halland

Jan Jönsson, Eldsberga, (+46) 070 843 82 05, jan.jonsson@hushallningssallskapet.se

Nya Glassbacka Lantbruks AB, Anders Johansson, Vessigebro, +(46) 070-8213154 glassbacka@gmail.com

Kalmar

Farmac På Öland AB, Andreas Fredriksson, Borgholm, 0706875049, farmac@live.se

Skåne

Johnny Hansen, Tågarp, 4670 768 58 58, gardsmastare@loarp.com

Hans-Göran Hansson, Skurup, 46730 88 43 55, hansgoran.hansson@telia.com

Emil Hjalmarsson, Västra Karup, 4670 341 93 96, info@ashall.se

Bo Mårtensson, Vollsjö, 4670 533 87 71, brandstadgard@sjobo.nu

Thomas Nilsson, Vellinge, 4670 844 44 30, info@nmab.nu

Johan Olsson, Svalöv, 4673 182 12 98, johan@ostergard.se

Sven Persson, Vollsjö, 4670 524 63 15, brandstadgard@sjobo.nu

Ola Persson, Lund, 4670 848 87 00, ola@vjab.se

Oskar Stansgård, Teckomatorp, 4670 774 42 64, o_stansgard@telia.com

 

Stockholm

Frölunda Gård AB,Clas af Ugglas, (+46) 070-8773567 clas@frolundagard.se

Södermanland

Dag von Bothmer, Malmköping, (+46) 070 655 17 74, agroelit@spray.se

Henrik Claeson, Nyköping, (+46) 070 868 04 74, henke.claeson@telia.com

Sven Hermelin, Björkvik, (+46) 070-5660000, sven.hermelin@telia.com

Jan Larsson, Katrineholm, (+46) 070-8770296, jan.christin@abbotnas.se

Anders Hurtig, Nykvarn, (+46) 070-5823121, andershurtig@telia.com

Jan Sollenberg, Julita, (+46) 070-8910155, jan.sollenberg@telia.com

Uppland

Peter Johansson, Ekolsund,  (+46) 070 454 50 96, johansson.peter78@gmail.com

Markus Kumlin, Uppsala, (+46) 073 253 50 01, m.kumlin@hotmail.com

Joakim Sandqvist, Örsundsbro, (+46) 070 643 55 43, joakim.sandqvist@landsberga.se

Enköpings maskinstation AB, Karlsson Kenneth, (+46) 070 620 47 65, kenneth@enkopingsmaskinstation.se

Värmland

Fredrik Nilsson, Kristinehamn, (+46) 070-355 51 11, fn.benneberg@gmail.com

Västmanland

Fredrik Andersson, Arboga, 8+46) 070 555 18 14, savgarden@telia.com

Anders Johansson, Västerås, (+46) 070 699 36 66, vasterasmaskinstation@telia.com

Peter Toll, Västerås, (+46) 070 634 78 65, peter@toe.nu

Johan Eriksson, Västerås, (+46) 070-6464066, johan@mycklinge.se

Mathias Hellström, Köping, (+46) 070-5744845, mathias@staholm.se

Erik Lundborg, Vänge (+46) 070-5625107, erik.lundborg@inglagard.se

Västra Götaland

Joakim Abelsson, Kvänum, 4670 572 22 68, joakimabelsson@hotmail.com

Peter Boklund, Lidköping, 4670 874 49 40, maria-peterboklund@telia.com

Martin Hedlund, Västra Tunhem, 4670 865 02 05,  artorpsgard.tunhem@telia.com

Göran Johansson, Värsås, 4670 631 11 76, goran.johanssonvarsas@tele2.se

Magnus Karlsson, Lundsbrunn, 4670 677 24 92, magnus@nolebo.se

Tomas Ljunggren, Järpås, 4670 568 07 02, tomas.kallerasen@gmail.com

Jonas Nilsson, Töreboda, 4676 118 81 15, jonas.aspang@icloud.com

Fredrik Bondesson, Moholm, (+46) 073-8123275, fredrik.bondesson@underbacken.com

Albin Gunnarsson, Fornåsa, (+46) 070-5686027, albin@svenskraps.se

Martin Westman, Skänninge, (+46) 070-3206269, martin.westman@brobygard.com

Erik Martinsson, Vårgårda (+46) 070-5744138, Info@landarkullen.se

 

Öland

Farmac På Öland AB, Andreas Fredriksson, Borgholm, 0706875049, farmac@live.se

Örebro

Michael Franzén, Vintrosa, (+46) 070-3273089 michael@franzenslantbruk.se

Claes Franzén, Vintrosa, (+46) 070-3163141 claes@franzenslantbruk.se

Är du Yara N-Sensor ägare och önskar vara med på listan för entreprenadkörning? Sänd dina kontaktuppgifter till oss på yara.sverige@yara.com så tillför vi dig på listan.

 

Hög skörd med hjälp av Yara N-Sensor

Mer än 500 kr/ha ökad intäkt med Yara N-Sensor

  • 3-4% genomsnittlig skördeökning i höstvete. Värde 280 kr/ha.*
  • Bättre kvalitet.
  • 80% mindre risk för liggsäd. Värde 117 kr/ha.
  • Upp till 14% lägre kväveförbrukning.
  • Ökad tröskkapacitet. Värde 150 kr/ha.
  • Robust och pålitligt precisionsodlingssystem som fungerar oavsett väder.

*Beräkningsunderlag; Greppa Näringens kalkyl för Yara N-Sensor, räkna själv nedan.

Yara N-Sensorägare tycker till

Yara N-Sensor i alla väder!

”Vi litade på vår Yara N-Sensor i maltkornet och det sparade in några tusen kilo kväve”

Anders och Marcus Robertsson, utanför Falkenberg, Halland
Säsongen 2018 – varmt och torrt

”Avkastningen i höstvete har ökat 1,5–2 ton per hektar”

Peter Boklund, Kyrkbacka söder om Lidköping
Säsongen 2017 – kallt och torrt

”Vi har använt Yara N-Sensor i fyra år och det har funkat bra. Inte minst proteinhalterna har blivit jämnare.”

Stefan Ristau, Nyborgs Gård, Bro i Stockholm län
Säsongen 2016 – blandat väder

Citat ut Växtpressen 2016-2018: Läs här

Per Zetterqvist, DataVäxt, berättar om Yara N-Sensor®

Följ med till hans gård!